درک میکنیم که تحمل سوزش و درد شدید مقعد که تا عمق وجود احساس میشود و موقع رفتن به توالت شدت میگیرد و یا گاهاً با خونریزی همراه میشود، کار ساده ای نیست!

ما میخواهیم به شما کمک کنیم، تا برای همیشه این درد را فراموش کنید. پس اگر به دنبال راهی برای درمان شقاق مقعدی هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

شقاق (فیشر) یک زخم یا بریدگی عمیق و دردناک در مقعد است. این زخم در دیواره خارجی کانال مقعد ایجاد میشود. در اکثر موارد با کمی دقت می توان این زخم را مشاهده کرد.

درد، خونریزی، خارش، سوزش و مشاهده زخم طولی و التهاب اطراف مقعد مهمترین علائم بیماری شقاق به شمار می روند.

علت بیماری شقاق وارد شدن فشار به عضله مقعدی در اثر عوامل مختلفی از جمله یبوست و اسهال مداوم و مزمن، زایمان، بارداری و رابطه جنسی مقعدی است.

پیدا کردن علت بیماری می تواند به شما در درمان بیماری کمک کند. در ادامه به بررسی بیشتر بیماری شقاق و درمان آن می پردازیم

انواع زخم مقعدی یا شقاق (فیشر)

زخم شقاق بسته به وسعت بیماری و مدت زمانی که از شروع علائم گذشته به دو نوع حاد و مزمن تقسیم میشود.

شقاق حاد

در ابتدای شروع علائم، بیماری از نوع حاد و زخم آن باریک تر است. این نوع فیشر معمولاً با مراقبت های خانگی و رفع یبوست و یا مصرف پماد موقتاً بهبود می یابد. این روشهای درمان تنها علائم بیماری مثلا درد را موقتا تسکین می دهند و تاثیری در درمان بیماری ندارند.

شقاق مزمن

اگر بیماری بیشتر از 3 هفته طول بکشد، وارد فاز مزمن میشود. در این حالت عمق زخم بیشتر شده است و به راحتی نوع حاد ترمیم نمیشود. برای درمان فیشر مزمن که با سایر روشها بهبود نیافته، می بایست بیمار تحت جراحی با لیزر قرار گیرد.

عمل جراحی شقاق با لیزر

 عمل جراحی شقاق با لیزر

مسلماً جراحی روشی خوشایند بیماران نیست. زیرا همه می دانند که عمل جراحی بدون درد و خونریزی انجام نمیشود. همچنین بستری در بیمارستان و عوارض بعدی آن مثل عفونت موجب شده بیماران از این روش گریزان باشند.

اما پزشکان نیز جراحی شقاق را توصیه نمی کنند. زیرا این ترک در موضعی حساس واقع شده و با کوچکترین اشتباه امکان آسیب دیدن عضله و در نتیجه آن بی اختیاری مدفوع و گاز روده وجود دارد.

بنابراین برای درمان شقاق چه کنیم؟ خوشبختانه ورود تکنولوژی لیزر به حوزه درمان بیماریها موجب شده، تمام مشکلات مربوط به جراحی برطرف شود.

درمان شقاق با لیزر روش قطعی و موثر برای رفع این بیماری است. همچنین اثر بخشی لیزر در مقایسه با دیگر روشها بیشتر است. اما به شرطی که این درمان توسط پزشکی متخصص و مجرب انجام شود.

پزشکان علت ایجاد این ترک یا بریدگی عمیق را فشار و اسپاسم شدید داخل عضله مقعدی می دانند. پس برای رفع دائمی این بیماری باید این اسپاسم را برطرف کرد.

خوشبختانه چند سالی است که لیزر جایگزین چاقوی جراحی شده تا بیماران مجبور به تحمل عوارض جراحی با چاقو نباشند.

درمان لیزری فیشر در کلینیک عابدیان با بهترین تجهیزات روز دنیا، بدون درد و خونریزی انجام میشود. بنابراین نیازی به بستری در بیمارستان و یا دریافت داروی بیهوشی نیست. تنها قبل از شروع درمان برای کنترل استرس و کاهش تحریکات روحی به بیمار داروی بی حسی موضعی تزریق می شود.

برای شروع دستگاهی به نام اسپکولوم درون مقعد قرار داده میشود. این دستگاه دریچه مقعدی را باز کرده تا پزشک دسترسی راحت تری برای درمان داشته باشد.

برای درمان فیشر حاد از لیزر کم توان استفاده می کنند. در این روش بافت زخم حذف و ترمیم شده و تابش بی وقفه اشعه به رفع اسپاسم و گرفتگی عضله اسفنکتر (مقعدی) کمک می کند. به همین جهت بیماران بلافاصله پس از لیزر احساس بهتری را به جهت کاهش درد تجربه می کنند.

برای درمان شقاق مزمن از لیزر پرتوان استفاده می شود. در این حالت قسمتی از عضله با لیزر شکافته شده و به همراه زخم مقعد حذف میشوند.

هزینه عمل و درمان شقاق با لیزر

هزینه درمان شقاق یا فیشر با لیزر از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. زیرا نه تنها هزینه کمتری در مقایسه با جراحی پرداخت می کنید. بلکه این درمان قطعی است و با یکبار پرداخت هزینه برای همیشه از شر این بیماری خلاص خواهید شد.

هزینه این درمان بسته به فاکتورهای مختلفی تعیین میشود. به طور مثال نوع فیشر، میزان گستردگی آن، شهری که در آن درمان انجام میشود، دستمزد جراح و …. همگی در تعیین هزینه ها تاثیرگذار هستند. پس امکان اینکه دقیقا بگوییم هزینه درمان شما چقدر میشود، وجود ندارد.

مراقبت های بعد از عمل لیزر شقاق

بعد از انجام لیزر نیاز به مراقبت خاصی نیست. چرا که بر خلاف عمل جراحی بعد از درمان خطر عفونت، بی اختیاری و یا سایر مشکلات وجود ندارد.

با این حال، برای اینکه دوره نقاهت راحت تری داشته باشید و زخم شما سریعتر ترمیم شود. باید از زخم مراقبت و وضعیت گوارش خود را کنترل کنید. زیرا اگر دچار یبوست شوید ممکن است زخم شما تحت فشار قرار گیرد و بیماری مجدداً عود کند. به همین منظور رعایت نکات زیر بعد از درمان شقاق با لیزر می تواند به شما کمک کند.

 • فیبر بخورید: مصرف حداقل 30 گرم فیبر در روز می تواند از یبوست جلوگیری کند. برای دریافت فیبر می توانید از انواع میوه ها، سبزیجات، آجیل و حبوبات استفاده کنید.
 • نوشیدن آب : حداقل 8 لیوان آب در طول روز بنوشید. تامین مایعات بدن از یبوست جلوگیری می کند.
 • بهداشت : حفظ بهداشت مقعد را فراموش نکنید. اما در این امر زیاده روی نکنید، شستشوی زیاد مقعد به خصوص با شوینده های معطر و یا خشک کردن آن با دستمال های زبر می تواند باعث آسیب مجدد مقعد شود.
 • ملین ها : در صورت ابتلا به یبوست می توانید با مشورت پزشک از انواع ملین ها استفاده کنید. اما در مصرف ملین زیاده روی نکنید که تاثیری عکس خواهد داشت.
 • نشستن در آب گرم: استفاده از حمام سیتز یا نشستن در آب گرم می تواند به ترمیم سریعتر زخم کمک کند. برای تاثیرگذاری حداقل 20 دقیقه از روز را در آب گرم بنشینید.
 • کنترل وضعیت گوارش : از زور زدن در توالت یا به تاخیر انداختن دفع پرهیز کنید. این اعمال می توانند یبوست را تشدید و عضله را تحت فشار قرار دهند.
 • لباس مناسب: از پوشیدن لباسهای تنگ به خصوص لباسهایی که با الیاف مصنوعی تولید شده اند، پرهیز کنید. این لباسها می توانند عاملی تشدید بیماری شما باشند.
 • تحرک : هرگز به مدت طولانی نشینید.این عمل به شدت برای بیماری شما و ایجاد یبوست مضر است. پس حداقل 30 دقیقه در روز را به ورزش های سبک مثل پیاده روی بپردازید.
 • از مقعد محافظت کنید: برای نشستن از بالش های نرم دوناتی شکل کمک بگیرید.
 • کنترل درد: اگر پس از لیزر احساس درد میکنید، از داروهای مسکن استفاده کنید. البته قرار دادن کمپرس یخ نیز می تواند در کاهش درد موثر باشد.

معرفی سایر روش های جراحی و مقایسه آنها با لیزر شقاق

تا زمانی که تکنولوژی لیزر به شکل امروز در دسترس نبود، پزشکان به ناچار از روشهای جراحی برای از بین بردن بیماری فیشر استفاده می کردند. و بیماران نیز محکوم به تحمل عوارض و مشکلات حین و پس از جراحی بودند.

با ورود تکنولوژی لیزر در این حوزه عمل جراحی به ندرت انجام میشود. چرا که تجربه نشان داده، اثربخشی لیزر در تمامی زمینه ها از جراحی بیشتر است.

در ادامه قصد داریم به مقایسه روش های جراحی با لیزر بپردازیم، تا ببینم چرا پزشکان انجام لیزر درمانی را به جراحی ترجیح دادند. سه روش جراحی فیشر عبارتند از :

اسفنکتروتومی

درمان شقاق به روش اسفنکتروتومی

رایج ترین روش جراحی برای از بین بردن این بیماری اسفنکتروتومی است. برای انجام این جراحی بیمار مجبور است حداقل روز قبل و بعد از عمل را در بیمارستان بگذراند. جراحی در اتاق عمل و تحت بیهوشی انجام میشود.

در طی جراحی شقاق پوست اطراف زخم و بخشی از عضله آسیب دیده را با چاقو قطع می کنند. قطع عضله به منظور کاهش فشار و اسپاسم داخل آن انجام میشود.

این جراحی به دو روش انجام میگیرد.

روش اول: زخم باز رها شده تا به صورت طبیعی ترمیم شود که خطر عفونت به نسبت بیشتر خواهد بود.

روش دوم : زخم را بخیه می زنند و بیمار می بایست پس از چند روز برای کشیدن بخیه ها به بیمارستان مراجعه نماید.

انتخاب روش جراحی با توجه به وضعیت قرار گیری زخم فیشر تعیین میشود.

در هر دو روش بیمار پس از به هوش آمدن درد شدیدی را در مقعد احساس می کند. بنابراین احساس درد بعد از عمل اسفنکتروتومی کاملاً طبیعی است..

شاید در ظاهر این جراحی ساده به نظر برسد. اما اینگونه نیست، این عضله بسیار حساس بوده و در صورت بروز هرگونه خطا، ممکن است بیمار به بی اختیاری در کنترل مدفوع و گاز روده دچار شود.

فیشرکتومی

درمان شقاق به روش فیشرکتومی

عضله اسفنکتر، یا همان مقعدی وظیفه کنترل دفع مدفوع را بر عهده دارد. این عضله بسیار حساس بوده و هر آسیبی می تواند در کار آن اختلال ایجاد کند.

در صورت که زخم فیشر در ناحیه حساس واقع شده و خطر بی اختیاری در کنترل مدفوع وجود داشته باشد. نمی توان با روش اسفنکتروتومی عضله را قطع کرد. بنابراین جراحی به روش فیشرکتومی انجام میگیرد.

در این روش پس از اینکه زخم فیشر را از بین بردند، یک برش در عضله ایجاد می کنند. تا به این ترتیب از فشار داخل آن کاسته شده و زخم به طور طبیعی شروع به ترمیم نماید.

فلپ پیشرفته

فلپ روشی است که چه در گذشته و در چه در حال حاضر به ندرت و برای مواردی خاص انجام میشود. فلپ ممکن است به تنهایی ویا همراه با اسفنکتروتومی انجام گیرد. اساس این روش پیوند زدن بخشی از پوست سالم بدن به جای شکاف ایجاد شده است.

فلپ عوارض خاص خود نظیر عفونت شدید را به همراه دارد.

عوارض روش های جراحی سنتی

 • احساس درد بعد از عمل شقاق
 • خطر عفونت و آلوده شدن زخم
 • بی اختیاری در کنترل مدفوع و گاز روده (موقتی و یا دائمی)
 • خونریزی
 • عوارض موقتی داروی بیهوشی

مزایای لیزر

همان طور که توضیح دادیم، در درمان شقاق با لیزر از قدرت اشعه لیزر برای برش دادن و یا قطع کردن قسمتی از عضله استفاده می شود.

عمل شقاق با لیزر برخلاف جراحی بدون اینکه عوارضی مثل درد یا خونریزی ایجاد کند، بیماری را درمان میکند. نور لیزر با انسداد رگ ها مانع از خونریزی میشود. به علاوه جراحی لیزری با دقت بسیار بالایی انجام میشود.

البته مهارت پزشک نیز در این جریان تاثیرگذار است. اگر پزشکی که برای شما این درمان را انجام میدهد به اندازه کافی ماهر و با تجربه باشد، بیمارِی به طور قطع و بدون هیچ عارضه ای درمان میشود. در واقع احتمال اینکه بیماری شما پس از مدتی مجدداً عود کند، با این روش بسیار کمتر (تقریبا احتمال عود فیشری که با لیزر درمان شده، صفر است.) از سایر روشها خواهد بود.

به بیانی دیگر می توان گفت درمان قطعی شقاق مقعدی استفاده از لیزر است. از مزیت های لیزر می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • این درمان نیازی به بستری در بیمارستان ندارد و سرپایی است.
 • لیزر سریع و در کمتر از یک ساعت انجام میشود.
 • درد و خونریزی ندارد.
 • امکان عود بیمار بسیار کمتر از سایر روشها است.
 • ترمیم زخم سریع تر انجام میشود.
 • نیازی به دریافت داروی بیهوشی ندارد.
 • خطر آسیب رسیدن به بافت های اطراف وجود ندارد.
 • هزینه مناسب تری در مقایسه با جراحی دارد.
 • عوارض خطرناکی مثل بی اختیاری ایجاد نمی کند.
 • بدون نیاز به پانسمان انجام میشود.
 • پیشگیری از ابتلا به بیماریهای ویروسی مثل هپاتیت که در بیمارستان شایع تر هستند.
 • کاهش احتمال تورم و التهاب با انجام لیزر
درمان شقاق با لیزر و بدون جراحی در کلینیک عابدیان انجام میشود.